Antywirus do domu i dla firmy

Ochrona komputera oprogramowaniem antywirusowym oraz zaporą ogniową to podstawowe zabezpieczenie, które powinno obejmować każde urządzenie mające dostęp do świata zewnętrznego (internet, dyski wymienne itd.). Odpowiednie zabezpieczenie komputera jest niezmiernie ważne w przypadku korzystania z hostingu – zapobiega ono bowiem m.in. kradzieży haseł do poczty czy FTP. W zależności od stopnia wiedzy w temacie obsługi komputera, proponujemy trzy bezpłatne rozwiązania do ochrony:

1. Poziom podstawowy

Początkującym internautom polecamy całkowicie automatyczny zestaw w skład którego wchodzą: darmowy do użytku domowego Bitdefender Antivirus Free Edition wyposażony w bardzo dobry skaner stron internetowych, antywirus klasyczny i w chmurze, dynamiczną heurystykę, ochronę behawioralną i tryb gry + płatny Malwarebytes Anti-Malware Premium, program uzupełniający ochronę antywirusową, usuwający malware, spyware, adware i root-kity oraz blokujący potencjalnie niebezpieczne strony Web + zapora systemu Windows.

2. Poziom średnio zaawansowany

W tym przypadku proponujemy bezpłatny do użytku domowego, pięciosilnikowy 360 Total Security ustawiony na poziomie ochrony „Security” (Protection: On/Configure), zawierający ochronę behawioralną, ant-phishing, sandbox, antylogger i tryb gry + firewall systemowy.

3. Poziom zaawansowany

Doświadczonym użytkownikom proponujemy całkowicie darmowy (także dla firm!) pakiet zabezpieczający Comodo Internet Security Premium posiadający zaawansowany firewall, mocny HIPS, piaskownicę z wirtualnym pulpitem, auto-sandbox z blokadą zachowań, antywirusy: klasyczny i w chmurze, skaner oceny bezpieczeństwa plików, tryb gry oraz menadżera procesów z autorun analyzerem + dodatek do przeglądarek internetowych Firefox, Chrome, Safari Bitdefender TrafficLight (przydatny szczególnie wówczas, gdy nie otwieramy przeglądarki w piaskownicy – w IE należy włączyć filtr SmartScreen).

4. Oprogramowanie płatne

Bardzo dobre rezultaty zarówno pod kątem skuteczności ochrony, jak i wydajności systemu daje płatne oprogramowanie Kaspersky Internet Security. Interfejs jest prosty i czytelny, z konfiguracją i obsługą poradzi sobie nawet laik. Oprogramowanie firmy Kaspersky zostało wycofane z polskiego rynku.

Wszystkie w/w programy w aktualnej wersji można pobrać ze stron producentów.

Czego nie polecamy?

Z naszych, oczywiście subiektywnych doświadczeń wynika, że popularny, darmowy program Avast! przepuszcza bardzo dużą ilość zagrożeń – twierdzi, że system jest bezpieczny nawet wtedy, gdy na komputerze znajduje się duża ilość szkodliwego oprogramowania. Równie lub podobnie słabe są Avira i AVG, a w żadnym stopniu nie można też polegać na Defenderze (domyślnym systemie antywirusowym Microsoftu).

Źródło: własne, pclab.pl